GOVERNORS (RESERVE BANK OF INDIA) – STATIC GK FOR SSC, IBPS/ SBI – PO/ CLERK

0

Name

TenurePhoto
 Sir O.A. Smith  01.04.1935 – 30.06.1937

 Sir J.B. Tailor 01.07.1937 – 17.02.1943
 C.D. Deshmukh 11.08.1943 – 30.06.1949

 Sir B.R Rau 01.07.1949 – 14.01.1957

 K.G. Ambeygaonkar 14.01.1957 – 28.02.1957 

 H.B.R. Aynegar 01.03.1957 – 28.02.1962
 P.C. Bhattacharya 01.03.1962 – 30.06.1967

  L.K. Jha 01.07.1967 – 03.05.1970

 B.N. Adarkar 04.05.1970 -15.05.1970

S. Jaganathan16.05.1970 – 19.05.1975

N.C. Sengupta19.05.1975 – 19.08.1975

 K.R. Puri 20.08.1975 – 02.05.1977

N. Narasimhan02.05.1977 – 30.11.1977
 I.G. Patel 01.12.1977 – 15.09.1982

Dr. Manmonhan Singh16.09.1982 – 14.01.1985

 A. Ghosh 15.01.1985 – 04.02.1985

 R.N. Malhotra04.02.1985 – 22.12.1990

S. Venkataraman22.12.1990 – 21.12.1992

C. Rangarajan22.12.1992-22.11.1997

 Dr. Biznal Jalan22.11.1997-05.09.2003

Y.V. Reddy05.09.2003 – 05.09.2008

 D. Subba Rao05.09.2008 – 04.09.2013

 Raghuram Rajan05.09.2013 – 04.09.2016


Leave A Reply

Your email address will not be published.